2009 NCAA Brackets – First + Second Round Schedule
Here is the first and second round schedule of the 2009 March Madness Mens Division 1 College Basketball Championship Tourney. The opening round gets under way this Thursday – March 19th, then second round games begin on Saturday the 21st. In this article we include college basketball sites for 2009 tournament games, matchup dates, and this years final four schedule,
ENTER THE $1,000,000 CBB TOURNAMENT BRACKET CONTEST – CLICK HERE >>
Opening Round – Tuesday, March 17th – MIDWEST REGION – Play In Game
University of Dayton Arena – Dayton, Ohio
Alabama State (22-9) vs. Morehead State (19-15), 7:30 p.m.
First Round – Thursday, March 19th – EAST REGION
Greensboro Coliseum – Greensboro, North Carolina
(10) Minnesota (22-10) vs. (7) Texas (22-11), 7:10 p.m.
(15) Binghamton (23-8) vs. (2) Duke (28-6), 9:40 p.m.
Wachovia Center – Philadelphia, Pennsylvania
(14) American University (24-7) vs. (3) Villanova (26-7), 7:20 p.m.
(11) Virginia Commonwealth (24-9) vs. (6) U-C-L-A (25-8), 9:50 p.m.
SOUTH REGION
Greensboro Coliseum – Greensboro, North Carolina
(9) Butler (26-5) vs. (8) L-S-U (26-7), 12:20 p.m.
(16) Radford (21-11) vs. (1) North Carolina (28-4), 2:50 p.m.
Rose Garden – Portland, Oregon
(13) Akron (23-12) vs. (4) Gonzaga (26-5), 7:25 p.m.
(12) Western Kentucky (24-8) vs. (5) Illinois (24-9), 9:55 p.m.
Sprint Center – Kansas City, Missouri
(10) Michigan (20-13) vs. (7) Clemson (23-8), 7:10 p.m.
(15) Morgan State (23-11) vs. (2) Oklahoma (27-5), 9:40 p.m.
WEST REGION
Rose Garden – Portland, Oregon
(12) Northern Iowa (23-10) vs. (5) Purdue (25-9), 2:30 p.m.
(13) Mississippi State (23-12) vs. (4) Washington (25-8), 5 p.m.
Wachovia Center – Philadelphia, Pennsylvania
(9) Texas A&M (23-9) vs. (8) B-Y-U (25-7), 12:30 p.m.
(16) Chattanooga (18-16) vs. (1) Connecticut (27-4), 3 p.m.
Sprint Center – Kansas City, Missouri
(15) Cal State Northridge (17-13) vs. (2) Memphis (31-3), 12:25 p.m.
(10) Maryland (20-13) vs. (7) California (22-10), 2:55 p.m.
Friday, March 20th – EAST REGION
University of Dayton Arena — Dayton, Ohio
(9) Tennessee (21-12) vs. (8) Oklahoma State (22-11), 12:25 p.m.
(16) East Tennessee State (23-10) vs. (1) Pittsburgh (28-4), 2:55 p.m.
Taco Bell Arena – Boise, Idaho
(13) Portland State (23-9) vs. (4) Xavier (25-7), 7:25 p.m.
(12) Wisconsin (19-12) vs. (5) Florida State (25-9), 9:55 p.m.
SOUTH REGION
American Airlines Arena – Miami, Florida
(14) Stephen F. Austin (24-7) vs. (3) Syracuse (26-9), 12:15 p.m.
(11) Temple (22-11) vs. (6) Arizona State (24-9), 2:45 p.m.
MIDWEST REGION
American Airlines Arena – Miami, Florida
(12) Arizona (19-13) vs. (5) Utah (24-9), 7:10 p.m.
(13) Cleveland State (25-10) vs. (4) Wake Forest (24-6), 9:40 p.m.
University of Dayton Arena – Dayton, Ohio
Alabama State/Morehead State winner vs. (1) Louisville (28-5), 7:10 p.m.
(9) Siena (26-7) vs. (8) Ohio State (22-10), 9:40 p.m.
HHH Metrodome – Minneapolis, Minnesota
(14) North Dakota State (26-6) vs. (3) Kansas (25-7), 12:30 p.m.
(11) Dayton (26-7) vs. (6) West Virginia (23-11), 3 p.m.
(10) U-S-C (21-12) vs. (7) Boston College (22-11), 7:20 p.m.
(15) Robert Morris (24-10) vs. (2) Michigan State (26-6), 9:50 p.m.
WEST REGION
Taco Bell Arena – Boise, Idaho
(11) Utah State (30-4) vs. (6) Marquette (24-9), 12:30 p.m.
(14) Cornell (21-9) vs. (3) Missouri (28-6), 3 p.m.
Second Round – Saturday, March 21st – EAST REGION
Greensboro Coliseum – Greensboro, North Carolina
Minnesota/Texas winner vs. Binghamton/Duke winner, 5:45/8:15 p.m.
Wachovia Center – Philadelphia, Pennsylvania
VA Commonwealth/UCLA winner vs. American/Villanova winner, 1:05/3:35 p.m.
SOUTH REGION
Greensboro Coliseum – Greensboro, North Carolina
Butler/LSU winner vs. Radford/North Carolina winner, 5:45/8:15 p.m.
Rose Garden – Portland, Oregon
Western Kentucky/Illinois winner vs. Akron/Gonzaga winner, 5:40/8:10 p.m.
Sprint Center – Kansas City, Missouri
Michigan/Clemson winner vs. Morgan State/Oklahoma winner, 3:20/5:50 p.m.
WEST REGION
Rose Garden – Portland, Oregon
Northern Iowa/Purdue winner vs. Miss State/Washington winner, 5:40/8:10 p.m.
Wachovia Center – Philadelphia, Pennsylvania
Texas A&M/BYU winner vs. Chattanooga/Connecticut winner, 1:05/3:35 p.m.
Sprint Center – Kansas City, Missouri
Maryland/California winner vs. CS-Northridge/Memphis winner, 3:20/5:50 p.m.
Sunday, March 22nd – EAST REGION
University of Dayton Arena — Dayton, Ohio
Tennessee/Oklahoma St winner vs. ETSU/Pittsburgh winner, 2:20/5:20 p.m.
Taco Bell Arena – Boise, Idaho
Wisconsin/Florida St winner vs. Portland State/Xavier winner, 2:20/4:50 p.m.
SOUTH REGION
American Airlines Arena – Miami, Florida
Temple/Arizona St winner vs. SteF. Austin/Syracuse winner, 12:10/2:40 p.m.
MIDWEST REGION
American Airlines Arena – Miami, Florida
Arizona/Utah winner vs. Cleveland State/Wake Forest winner, 12:10/2:40 p.m.
University of Dayton Arena – Dayton, Ohio
Siena/OSU winner vs. Alabama St/Morehead St/Louisville winner, 2:20/5:20 p.m.
HHH Metrodome – Minneapolis, Minnesota
USC/Boston College winner vs. Robert Morris/Michigan State winner, 2:30/5 p.m.
Dayton/West Virginia winner vs. North Dakota State/Kansas winner, 2:30/5 p.m.
WEST REGION
Taco Bell Arena – Boise, Idaho
Utah State/Marquette winner vs. Cornell/Missouri winner, 2:20/4:50 p.m.